Ajurweda – starohinduska medycyna

Ajurweda to tradycyjna medycyna wywodząca się z Indii. Termin składa się ze słów ajuh oznaczającego “życie” oraz weda, czyli wiedza o życiu. Ajurweda (https://www.bee.pl/9391-ksiazki-medycyna-niekonwencjonalna-ajurweda) uważana jest za jeden z najstarszych systemów leczniczych, w którym medycyna spotyka się  z psychologią i filozofią. Do dzisiejszych czasów jest praktykowana w Indiach, ale wiedza o niej dociera na cały świat. W 1979 roku została oficjalnie uznana za naukę medyczną przez Światową Organizację Zdrowia. Jest starohinduską sztuką leczenia, która opiera się na zachowaniu równowagi, bo choroba to w ajurwedzie właśnie zakłócenie przepływu energii. W obrębie ajurwedy opracowano osiem specjalizacji: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, leczenie chorób głowy i szyi, pediatria, toksykologia, nauka o afrodyzjakach, o odmładzaniu, psychiatria.

Równowaga energetyczna

Równowaga dotyczy wszystkich trzech aspektów życia: ciała, ducha i umysłu. Wszystko jest ze sobą połączone. Jeśli zatem choruje umysł, będzie to objawiać się w ciele. Ajurweda traktuje człowieka inaczej niż medycyna zachodnia. Cały Wszechświat jest energią. Wszystko składa się z pięciu żywiołów. Są nimi: eter, powietrze, ogień, woda oraz ziemia. Istoty żyjące posiadają jeszcze podstawową energię odpowiedzialną za fizyczne, umysłowe i duchowe zdrowie – pranę. Prana oznacza siłę podtrzymującą życie w ciele i umyśle. Zatem człowiek powstaje z żywiołów, a u podstaw rozwoju leżą trzy bioenergie: pitha – metaboliczna siła oddziaływania,  vatha – związana z ruchem  oraz kapha – regenerująca i podtrzymująca siła. Każdy  ma swój indywidualny układ energetyczny, który określa temperament, predyspozycje, w pewien sposób determinuje zachowania i potrzeby. 

Leczenie w ajurwedzie

Metody ajurwedy mają zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości – zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Do każdego człowieka ajurweda zaleca podejść indywidualnie. Rozpoczyna się od dokładnego badania, aby jak najlepiej poznać pacjenta – jego przyzwyczajenia, tryb życia, sposób odżywiania, stan umysłu. Według ajurwedy o stanie wewnętrznym człowieka świadczyć może wiele zewnętrznych oznak, takich jak: puls, stan skóry, oczu, języka, paznokci itd. Dopiero przy tak holistycznym podejściu jesteśmy w stanie odkryć przyczyny zakłócenia wewnętrznej równowagi. Ważnym etapem leczenia jest usunięcie toksyn nagromadzonych w organiźmie, nie tylko poprzez niewłaściwą dietę, ale i poprzez stres, nieradzenie sobie z emocjami. Pomocne są masaże skóry z odpowiednio dobranymi olejkami, kąpiele parowe, zabiegi detoksykacyjne. W ajurwedzie przywiązuje się także znaczną uwagę do tego, co jemy.

 

 

Related posts